«
  1. Anasayfa
  2. ÇÖLYAK HASTALIĞI
  3. Çölyak Alınan Çölyak Parası Neden Yatmaz?

Çölyak Alınan Çölyak Parası Neden Yatmaz?

Çölyak Gluten’e karşı oluşan ve ince bağırsak sendromu ile kendini gösteren kalıtsal bir rahatsızlıktır. Devlet çölyak hastalarına tedavilerinden kullanmaları sebebiyle maddi olarak destek vermektedir. Peki çölyak parası neden yatmaz?

Devletten çölyak yardımı alan bir çok kişi ödemeleri yatmadığında Çölyak parası neden yatmaz? sorusunu soruyor. Çölyak ücretlerinin ödenmeme sebepleri;

Raporunuzun süresinin dolmuş olması sonucu size bağlanmış olan yardım kesilir.

Çölyak yardımıda diğer yardımlar gibi E-Devlet uygulaması üzerinden sorgulanabilir.

Çölyak yardımı için nasıl ve nereye başvuru yapabilirim.

Kimlik – Kimlik fotokopisi

2 adet vesikalık veya biometrik Fotoğraf

Çölyak hastalığı raporladığınız belge. Doktorunuzdan onaylı hali.

Sosyal sigortalar kurumu çölyak raporunu siz doktorunuzdan daha uzun sürelik almış olsanız bile 1 yıllık bir süre için verir ve her yıl yeniletmeniz gerekir.

Eğer Hasta 18 yaşından küçükse,

Anne ve Babanın başvuruda bulunması gerekir.  Bu başvuru ardından anne yada baba hangisi SGK’lı  ise ödenek onun hesabına yatar eğer her ikisine SGK li ise başvuruyu yapan anne ya da babanın hesabına yatacaktır. Çölyak yardım ücreti.

Eğer her ikiside SGK li değilse Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilirler. Bu yardım biriminden de yararlanılamıyorsa konu il de bulunan sosyal hizmetler üzerinden ailelere yardım şeklinde ulaştırılır.

Çölyak Yardım Hastaları maddi durumu yetkin olmayanlar beslenmekte zorluk çekmektedir. Devletin ödemediği ya da geç ödediği dönemler nedeni ise çölyak oldukça emek ve zahmetli bir hastalıktır. Özel gıdalarla beslenilmesi gerekmektedir. Ve bu özel gıdaları bazı illerde bulmak oldukça zordur.

Gluten içermeyen ürünlerle beslenilmesi gerekmektedir. Zira Çölyak ince bağırsak hastalığı olması sebebiyle Gluten hassasiyeti oldukça yüksektir ve glutenli gıda tüketmemeleri gerekmektedir.

Çölyak Sgk yardımı

Çölyak hastalarına devlet beslenmeleri için yardım yapmaktadır. En basit anlamda örneklendirmek gerekirse; Beyaz un tüketemezler çölyak hastaların glütensiz un tüketebilirler. Maddi durumu yeterli olmayan imkanları kısıtlı olanların devletin desteğini ihtiyaçları olması sebebiyle bu yardımlar oldukça önemli hatta hayati durumdadır.

Devlet ödeneği kesmemesi için Rapor tarihleri titizlikle takip edilmesi ve kontrol süreleri aksatılmamalıdır.

Çölyak yardım parası

Ziraat Bankası

Halkbank

Akbank

Vakıfbank olarak belirlenmiştir. Ayrıca; harici olarak tüm yardımlar gibi PTT bu yardımı da vatandaşlara sunmaktadır. PTT ve bankalara giderken yanınıza almanız gereken tek sey kimliğiniz olmalıdır.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

avatar

admin

Çölyak hastaları için glutensiz hayat ve beslenme rehberi sitesinin kurucusu ve yöneticisi. İnsanlara faydalı olmak dışında hiç bir gayesi yok.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *