«
  1. Anasayfa
  2. YAŞAM
  3. Glutensiz Balık Yağı Önerileri

Glutensiz Balık Yağı Önerileri

glutensiz balık yağı

Balık yağı ( Omega 3 ) vücudumuzun yapı taşlarından biri. Olmazsa olmazımız desek hiç de abartmış olmayız. Öyle ki, geçmişte düzenli olarak hayatımızda olması gerektiği konusunda tıp dünyası makalelerle durumu aydınlattı.

Vücudumuzun üretmediği ve aynı zamanda ihtiyacımız olan bu omega 3 takviyesini dışardan almak dışında pek şansımız yok. Birçok firma bu konuda kişileri aydınlatsa da balıkyağı pazarı oldukça geniş fakat çölyak hastasıysanız bilhassa balıkyağı kullanırken dahi dikkat etmeniz gereken detaylar olacaktır.

Çölyak hastası olun ya da olmayın balık yağı herkes için aynı derecede önem arz etmektedir. Güvenilir ve soğuk deniz somonlarında bol miktarda omega 3 bulunması sebebiyle somon balığı yenmesi tavsiye edilir. Ancak bu tavsiye içeriği haftada 2 günü bir öğüne denk gelir ki bu kurala uyulsa bile doğru balığı yediğinizden emin olamazsınız. Doğru balığı bulsanız pişirme tekniklerinde tıkanabilirsiniz çünkü balık gibi hassiyet içeren proteinler pişirilme teknikleri barındırırlar ve doğru şekilde pişirilmediğinde size katacağı vitaminler pişme sırasında yok olur gider. Ve böylelikle balıkdan almayı hedeflediğiniz omega 3 kaybolur gider.

Bu nedenle genel kabul görmüş bir gerçek vardır. Balık yağı içmek!

Omega 3 besin takviyesi olarak alabileceğiniz besinler şu şekildedir;

Semizotu – ceviz – keten tohumu – keten yağı – chia tohumu – beyin – balıklardan hamsi, alabalık, somon (Norveç – isveç gibi soğuk deniz balıkları), uskumru, sardalye, lüfer ve ton balığı.

Glütensiz yaşamak birçok detayları görmeniz gerektiği anlamına gelir. Vücudunuz direncinin yüksek olması katkılardan uzak doğal beslenmek gibi. Balık yağları da bu kategoride incelenir ve düzenli olarak belirli aralıklarda kullandığınız markayı değiştirmeniz gerekir.

Genel olarak altı ayda bir balık yağı markanızı değiştirmek gerekir. Bazı kişiler üç aylık peryotlar ile değiştirirken bazılarımız marka değiştirmeden yıllarca aynı ürünü kullanır.

Peki hangi balık yağı içilmeli ve balık yağı alırken nelere dikkat edilmeli?

Sizler için balık yaplarını inceledik. Glutensiz balık yağı ve markaları

  • EPA ve DHA oranlarının yüksek olması
  • İçerdiği omega 3 miktarı
  • Balık jelatininden üretilmesi
  • IFOS onaylı olması ( uluslararası balık standartları kurumu )

Bu özellikleri barındıran çok fazla firma seçeneğiniz olmadığından sayıları oldukça az. Bu anlamda önerebileceğim Möllers, Ocean, EasyFishOil, Venatura gibi markaları güvenle tercih edebilir, güvendiğiniz eczacınıza ya da doktorunuza danışarak yukarıda belirtilen şartlar göz önüne alındığında en uygun olan balıkyağını alabilirsiniz.

Balık Yağının faydaları nelerdir

Omega 3 tüm yararlarından önce beynimizi beslemiş olması sebebiyle yapı taşlarımız arasında.

Kolesterol, Yüksek tansiyon, enfeksiyon hastalıkları gibi kan değerlerinin düzenleyici özelliklerinin yanı sıra kalp – damar sağlığımız için ise eşsiz bir nimet.

Hafızayı güçlendirmesi sebebiyetiyle, ileri yaşlarda karşılaştığımız ve birçoğumuzun korkulu rüyası olan Alzhelmera karşı bizi koruyan bir kalkan görevi de üstlenmektedir.

Otoimmün ( bağışıklık sistemi hastalıkları ) hastalıklarında, hastalığın seyrini değişmesine ve iyileşmesine kadar oldukça önemli bir görev arz etmektedir. Eğer erken yaşlarda balıkyağı kullanmaya başladıysanız oldukça şanslısınız bu belirtilen hastalıklara karşı vücudunuz korunuyor demektir.

Omega 3 olarak nitelendirdiğimiz balıkyağları hücre çeperinin düzgün çalışmasını sağlaması nedeniyle hücreye faydalı maddelerin girişini kolaylaştırırken zararlı maddelerin girişini ise engelliyor olması aslında bağışıklık sistemimiz için hayati bir önem taşıdığını ortaya koymaktadır.

Çocuklar için glutensiz balık yağı

Çoçuklar için balık yağı oldukça faydalı aslında özeti şu ki; ne kadar erken içmeye başlarsak o kadar hayatımız için doğru bir karar vermiş oluruz. Kaliteli ve sağlıklı yaşamak istiyorsak hayatımızın her evresinde balık yağı mutlak bir suretle olmalı.

Söz konusu çocuklar olduğunda ise, balık yağı içirmek oldukça zor büyükler için Ocean – EasyFishoil – Venatura ve Möllers gibi tüm güvenilir markaları önersem de çocuklarda durum böyle değil.

EasyFishOil ve Möllers çocuklar için kesinlikle tavsiye ederim. Möllers sıvı yapısı sayesinde yutma zorluğu problemi yaşatmıyor. EasyFishOil ise çiğneme tablet olması sebebiyle kolayca çocuk için kabullenilebilir bir hal alabiliyor.

Yetişkinlerde sağladığı yararlar bir yana çocuklar için beyin gelişiminde önemli bir rol oynayan balık yağı doktor tavsiyesi ile çocuklarda bir an evvel başlanarak düzenli olarak kullanılmalı.

Çölyak hassasiyeti olan çocuklarda bilhassa kullanılmalı bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle, hastalığın seyrinde vücut direncimizin güçlü olmasını sağlayacak ve çölyak hastalığı etkilerinden şikayetlerinden uzaklaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Bu sitede yazanlar bilgilendirme amaçlıdır. Yazılarımız kendi araştırma ve deneyimlerimizden oluşmaktadır. Lütfen ürünlerin içeriğini mutlaka okuyun ve gerekli gördüğünüz durumlarda doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

avatar

admin

Çölyak hastaları için glutensiz hayat ve beslenme rehberi sitesinin kurucusu ve yöneticisi. İnsanlara faydalı olmak dışında hiç bir gayesi yok.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *