«
  1. Anasayfa
  2. GLUTENSİZ BLOG
  3. Glutensiz Beslenmenin Önemi, Neden Glutensiz Beslenme!

Glutensiz Beslenmenin Önemi, Neden Glutensiz Beslenme!

Glutensiz Beslenmenin Önemi

Günümüzde oldukça yaygın bir sorun olan ve tüm hayatimizin içinde yer alan gluten, kimilerimiz için hayati önem taksirken kimilerimiz için ise, hayata sağlıklı dokunuş olarak kalmaktadır. Glutensiz Beslenmenin önemi , her geçen gün daha da ortaya çıkmaktadır.

Gluten nedir ve neden glutensiz beslenmek önemlidir?

En basit anlatımı ile buğday türevi bazı tahıllar içinde yer alan güçlü bir proteindir. Bazen bu protein gözle görülür olabilir. Ekmek yapımı sırasında kıvama geldiğini gösteren ele yapışan yoğun kıvamlı yapıdır. Buğday ile su birleştiğinde hamur kıvama geldiğinde görülebilir olan gluten eksikliğinde ise mayalanmayan kabarmayan bir hamurunuz olur.

Glutensiz Beslenmenin Önemi ve  Metobolizmaya Etkisi

Gluten metabolizmamız açısından ise; yemek sonrası hazımsızlık, şişkinlik gibi birçok şikayetimizin sebebi olabilir. Bu nedenledir ki glutensiz beslenme birçoğumuz için olmazsa olmaz yaşam standartımızdır.
Glutensiz beslenme yaşam tarzını seçenlerin bu konudaki en güçlü savaşçıları başta keten tohumu, karabuğday, yerli tohum bulabilirseniz GDO’ suz mısır ve mısır unlaridir. Hayvansal gıdalarda glutensiz beslenmede güvenle tüketebileceğimiz ürünlerdir. Bir çoğumuz ana öğünü sağlıklı besinlerle zenginleştirsek de, çay içerken, aperatifleri kısmına takılırız. Sebebi ise; buğday unu ile yapılan hamur işleridir. Bundan kaçmak kolay değildir.
Önemli olan mutfaklarımıza doğru ürünleri taşıyabilmek. Buğday unu yerine alternatifleri almaya başlamak gıdaları okuyarak inceleyerek satın almaktır glutensiz hayata ilk adim. Ve yine glutensiz beslenmenin ilk adimi Türk halkı olarak karbonhidratlı yiyecekleri hayatımızdan azaltmaktır. Tabii ki beyin için karbonhidrata ihtiyaç vardır ancak bunları gün içinde meyve ve sebzelerden de bu ihtiyatimizi karşılayabiliriz.

 

Glutensiz Beslenmeyi, günlük yemeklerimize uyarlayabiliriz.

Glutensiz beslenmenin önemi konuşulurken, bu beslenme tarzını günlük yemeklerimize uyarlamamız mümkğn. Alıştığımız damak tadımız Türk mutfağı tipi yemekleri değiştirmeden de klasik lezzetlere sahip olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Nohut unu kullanmayı kesif etmek gibi yenilikleri sokmalıyız hayatlarımıza internet üzerinde gluten içermeyen ürünleri bulmak artık geçmişe oranla daha kolay.
Glutensiz hayata ilk olarak ekmeklerinizle başlayın . Karabuğday, mısır unu yada omega 3 kaynağı olan keten tohumu unu ile birbirinden kıymetli ve vitamin mineral deposu ekmekler yapabilirsiniz. Kısaca belirtmeliyim ki buğday mutfaklarımızın temeli değil! Buğday unsuz mutfak olmaz kuralını yıkıp yeniliklere açılmak gerek. Bilhassa hazır yiyeceklerin fazlasıyla tüketildiği bu zamanlarda sağlığımıza dikkat etmeli ve doğal ürünlerle yiyeceklerimizi renklendirerek sağlığımızdan taviz vermemeliyiz.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

avatar

admin

Çölyak hastaları için glutensiz hayat ve beslenme rehberi sitesinin kurucusu ve yöneticisi. İnsanlara faydalı olmak dışında hiç bir gayesi yok.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *