«
  1. Anasayfa
  2. GLUTENSİZ BLOG
  3. Glutensiz bir yaşam mümkün mü

Glutensiz bir yaşam mümkün mü

Çölyak hastası olmasanız bile, glütensiz beslenme diyetlerine kulak verenlerden misiniz? Glutensiz bir yaşam mümkün mü? Bu yazımızda sizleri bu konuda bilgilendireceğiz.

Günümüzde Hava kirliliği, yapay gıdalar, Gdo’ lu besinler oldukça yaygın durumdadır. Bu durum ekolojik sistemin de etki altına alarak bir etkileşim sistemi oluşturmuş ve insanların yaşam alanlarını oldukça sunileştirerek hayat kalitemizi aşağı çekmiştir. Tüm bunlar doğanın döngüsel değişimi değil tabii ki insan maarifetiyle tabiata müdahale edilerek bu hale getirilmiştir.

Kişiler kendi yaşam alanlarını organikleştirmeye çalışsa da organik adı altında aslında nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bihaber günümüz insanlarının sağlıklı beslenme çabaları sonucu organik beslenebilenlerimiz bir elin parmaklarını geçmezken birçoğumuz vermiş olduğumuz emeğe karşılık sadece doğal beslenebilmekteyiz.

Tabii ki doğal besin hazır gıda ve yiyeceklerden ayrılır ve sağlığa giden yolda muazzam bir adımdır. Fakat soluduğumuz hava dahil halen birçok etken bulunmaktadır, hayatlarımızda.

Son zamanlarda besinlere bu kadar önem vermişken gluten vücudumuz için zararları oldukça yaygınlaştırılmaktadır.

Halsizlik, şişkinlik, sindirim sistemi sorunları, sivilcelenme ( yumuşak doku kollar gibi ) gluten şikayetleri olmakla birlikte artık kişiler bu şikayetleri azaltmak için glütenden uzaklaşmaya başladılar.

Çölyak bir hastalık değil bir yaşam tarzı

Çölyak hastaları yıllardır glutenle savaşırken sadece yakın gelecekte gluten gündemimizde popülerleşti.

Gluten hayatımızdaki herşeyin içinde var ve varolmaya da devam edecektir. Bugün birçok hamur işi tarifleri gluten sayesinde kabaran tariflerle karşımıza çıkmaktadır. Gluten sayesinden hamurlarımız kabarır, tatlılarımız kıvam alır, şerbetlerimiz aromalarla dolar.

Pek tabii gluten olmadan da bunlar yenilebilir tek yapmamız gerekse alışkanlıklarımız!

Türk mutfağı oldukça zengin menüleri barındırır ve örneklendirmek gerekirse un türk mutfağının temelindeki malzemelerden biridir. Tam bu noktada Un glutenin en çok ihtiva ettiği tahıllar içerisindedir.

Glütensiz beslenmek için önceliğimiz ne olmalı?

Glutensiz beslenmek alışılagelmiş tarifleri kenara bırakarak doğru malzemelerle damak tadınıza göre yemeği şekillendirmek anlamına gelmelidir.

Glutensiz mutfaklara Buğday unu almak yerine glutensiz un almalısınız. Hatta eğer sadece sağlık için bu akıma kapıldıysanız glutensiz un veya tam buğday unu kullanabilirsiniz. Tam buğday unu beyaz un kadar hızlı kana karışmadığı için sindirimi daha kolay ve şişkinlik hissi bırakmayan rahatça kullanabileceğiniz bir üründür. Tabii çölyak değilseniz!

Glutensiz Bir Yaşam için Glutensiz Lezzetler

Glutensiz bir yaşam mümkün mü sorusunun cevabı evet.  Glutensiz beslenmeyi kolaylıkla gündelik yemeklerini uyarlamak mümkün. Bildiğiniz yemek tariflerini unutun demiyorum fakat sağlıkla yemeklerinizi zenginleştirin. Hayatımıza nohut unu, fasulye unu, mısır unu dahil edin deneyin…

Fasulye unu ile kek yapmayı deneyin pişman olmayacaksınız.

Mısır unu ile ekmekler yapın lezzetini beğeneceksiniz

Nohut unu ile yemekler yapın kıvam arttırıcı olarak başarılı bir hareket olduğunu göreceksiniz.

Aslında sağlık yine mutfaklarınızın içinde sadece bakıp göremediklerimizi görmeye başlamamız gerekir.

Unutmayın doğa bize doğru olanı sunar biz insanlar doğanın verdiğini sanayileştirerek, rafineleştirerek, işleyerek gıda kalitesini bozarız.

Dışardan aldıklarımızı evimizde tencerede buluşturmak glutensiz akımın en büyük ve en güçlü hareketi olarak adlandırılırken, evimizde varolan hammaddelerden ekmek gibi hazır tüketmeye alıştığımız yiyecekleri de evlerimizde yapmaya başlamamız. Hayatımıza en güzel hediyemiz olabilir.

Bir Cevap Yaz

Yeliz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *